Le'Cola 2.0
2023 - Identity & Rebranding

TR
Le'Cola, Türkiye'nin en çok tercih edilen içecek markalarından biriydi ancak popülerliğini yansıtan bir kimliği yoktu. Marka ismini kullanarak raflarda ve içecek buzdolaplarında ilgi çekecek, içeceğin soğukluğunu sade görünümüyle temsil edecek bir tasarım yaptık. Kategorinin alışıldık çeşitleri olan orijinal, şekersiz ve light versiyonlarında kullanılmak üzere üç farklı renk tercih ettik. 
Sonuç olarak tarihin en eski ve en çok tüketilen içeceklerinden biri olan kolanın retro tarzına modern bir bakış açısı kazandırdık. 
Projede kullandığımız tüm görselleri Midjourney v4 ve v5 kullanarak elde ettik.

EN
Le'Cola was one of the most preferred beverage brands in Türkiye, but it didn't have such identity that can reflect its popularity. We have designed a new identity that could get the consumer's attention on the shelves and beverage refrigerators, also aimed to represent the coldness of the product. Three different colors is chosen to be used in the original, sugar-free and light versions.
As a result, we achieved to bring a modern perspective to the retro style of cola, one of the oldest and most consumed beverages in history.
All images in this project is made by using Midjourney v4 and v5.

You may also like

Back to Top